Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#koncentrációs tábor

hvg360 Matalin Dóra

„Nem felejtem el, ami történt, de gyűlölet soha nem volt bennem” – gyerekkönyv a bergen-belseni pokolról

Gyerekek szemszögéből gyerekeknek írta meg Lantos Péter orvos, agykutató, író, hogyan élte túl édesanyjával a gettó és a bergen-belseni koncentrációs tábor szörnyűségeit. A gyerekkönyv több díjat is elnyert külföldön, képregényváltozata is készül, mint a szerző fogalmaz: „váratlanul elég sikeres lett”.

Kult Vándor Éva

Élő halottak voltak azok is, akik még lélegeztek – hogyan lehet túlélni három koncentrációs tábort?

A fiatal holland Wim Aloserijt 1943-ban felkapta a történelem forgószele, és a poklok poklába repítette. Holland és németországi koncentrációs táborokat is megjárva látta, hogy semmi biztosíték nem volt arra, hogy aki emberként ment bele ebbe a történelmi darálóba, az emberként is jön ki belőle. Ő elképesztő erővel ragaszkodott nemcsak ahhoz, hogy túlélje a borzalmakat, hanem ahhoz is, hogy közben ember maradjon. A történetét évtizedekkel később tudta csak elmesélni. De elmesélte.

Itthon Galicza Dorina

Auschwitz a világ legnagyobb temetője, de nincs benne egy sír sem

Ma már a világörökség része a világ legnagyobb népirtásának központjaként szolgáló auschwitzi koncentrációs tábor, felszabadításának évfordulója egyben a holokauszt nemzetközi emléknapja is. Bár a pusztítás nyomainak legembertelenebb részének bizonyos elemei ma is láthatók, nem feltétlenül ezek a legmegrázóbbak - riport magyarként egy auschwitzi látogatásról.

Kult Vándor Éva

„Velem minden rendben. Munkatáborban dolgozom." Leveleken át a halálba

A levelek olykor a történelem legszemélyesebb, legintimebb mozaikjainak bizonyulnak. Tükrözik a feladó és a címzett viszonyát a korhoz, és a kor hatását rájuk és a kapcsolatukra. A náci ideológia térhódítását, majd pusztítását pont ezen a kommunikációs csatornán keresztül mutatja be két nemrég megjelent könyv. Míg az egyik fikciós, irodalmi vádirat a nácizmus ellen, a másik a valóságot kutató munka eredménye, és egyben szívszorító lenyomata az emberi kapcsolatoknak egy embertelen korból.

hvg360 Földvári Zsuzsa

Épületeket emeltek a magyar zsidók ausztriai tömegsírja fölé, a történet egy írót is megihletett

A második világháború éveiben a legnagyobb grazi munkatábort Liebenauban működtették, 1945 áprilisában a magyar zsidók számára ez volt az átmeneti állomás a mauthauseni haláltáborig. Itt később annak ellenére építkeztek, hogy a helyszínen csontmaradványokat találtak. Szeretettel külföldről sorozatunk ez alkalommal Bécsből jelentkezik.